top of page

FAQ - to zbiory często zadawanych pytań i odpowiedzi na nie, mające na celu udzielenie danemu użytkownikowi serwisu internetowego pomocy bez konieczności angażowania do tego jakichkolwiek osób

Jestem świadkiem wypadku, jak mam wezwać pomoc ?

Informacja o wypadku powinna zawierać następujące dane (dotyczy wszystkich numerów ratunkowych):

CO? - rodzaj wypadku (np. zderzenie się samochodów, upadek z drabiny, utonięcie. atak padaczki, itp.),

GDZIE? - miejsce wypadku,

ILE? - liczba poszkodowanych,

JAK? - stan poszkodowanych,

CO ROBISZ? - informacja o udzielonej dotychczasowo pomocy,

KIM JESTEŚ? - dane personalne osoby wzywającej pomoc (numer telefonu z którego dzwonisz).


Gdy istnieją wskazania o dodatkowym niebezpieczeństwie (np. cysterna) - poinformuj o tym.

Pamiętaj!!! Nigdy nie odkładaj pierwszy słuchawki !!!

Wypadek nurkowy !!!

Jeżeli zdarzył Ci się wypadek nurkowy i potrzebujesz pomocy medycznej, to zadzwoń na numer alarmowy KOMH 0-58 6225163! Lekarz dyżurny KOMH przyjmie od Ciebie zgłoszenie wypadku oraz jego opis. Na tej podstawie razem ustalicie, jaki jest najlepszy sposób postępowania, by osobom poszkodowanym udzielić jak najszybciej fachowej pomocy. Pamiętaj, że lekarze KOMH nie mogą wysłać do Ciebie transportu medycznego, dlatego transport do KOMH musi odbyć się z wykorzystaniem Pogotowia Ratunkowego, w tym transportu lotniczego, jeżeli jest taka konieczność i możliwość.

Jak zacząć nurkować ?

 

Nurkować mogą jedynie osoby przeszkolone, które uzyskały certyfikat nurkowy. Organizacji szkoleniowych jest wiele, większość z nich honoruje certyfikaty innych organizacji. W nurkowaniu wyróżnia się stopnie nurkowe oraz specjalizacje. Stopnie nurkowe to podstawowa droga do zdobywania kolejnych uprawnień, specjalizacje rozwijają nasze umiejętności już w określonych kierunkach np występuje specjalizacja nurkowania w nocy, nurkowania na wrakach, fotografii podwodnej czy w nurkowania w skafandrze suchym. Jeżeli jesteś zainteresowany nurkowaniem, skontaktuj się z nami.

Kto może nurkować ?

Osoby uczestniczące w zajęciach nurkowych powinny spełniać podstawowe wymagania stawiane osobą uprawiającym sport. Są one do spełnienia przez każdego zdrowego człowieka. Zasadniczym kryterium jest również umiejętność pływania (200 metrów w dowolnym czasie i dowolnym stylem). Oczywiście, pewne dolegliwości wykluczają z nurkowania. nalezą do nich: choroba psychiczna, padaczka czy nadciśnienie. Przed każdym kursem nurkowania wypełnisz formularz medyczny i jeżeli na wszystkie pytania odpowiesz negatywnie możesz nurkować. Tak jest w większości krajów, w Polsce zgodnie z wymogami zawartymi w ustawie o kulturze fizycznej, każda osoba uprawiający dowolny sport musi uzyskać zgodę od lekarza (dowolnego lekarza, niekoniecznie sportowego). Tak samo jest również w nurkowaniu. Wymagane jest zaświadczeni z zapisem o treści "może nurkować" czy "zdolny do nurkowania".

Czy nurkowanie jest niebezpieczne ?

Nurkowanie jest uważane za sport bardzo bezpieczny pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa i nie przekraczania posiadanych uprawnień czy własnych umiejętności. Oczywiście jak w każdym innym sporcie, pewne zagrożenia występują, aby ich uniknąć należ zapoznać się określoną wiedzą oraz opanować określone umiejętności. Z tych powodów, warto kurs nurkowania odbyć u renomowanego instruktora.

bottom of page